Proces direktne kupoprodaje
1. Da li, u skladu sa srpskim pravom, ukoliko je imenovan zastupnik ili diler za Republiku Srbiju postoje zakonski otkazni rokovi i zakonom utvrđena naknada za slučaj raskida ugovora?
Ne!
Srpski propisi još uvek ne sadrže bilo kakve zaštitne norme za zastupnike/dilere, stoga još uvek nema odredbi koje propisuju otkazne rokove, obračunske periode za provizije zastupnika ili zakonske naknade koje se isplaćuju zastupnicima/dilerima u slučaju raskida ugovora.
Postoji sloboda pregovoranja sa zastupnicima/dilerima.
2. U slučaju prodaje robe iz inostranstva na teritoriji Republike Srbije, imaju li strana lica pravo zadržavanja pravo svojine na robi sve do isplate kupoprodajne cene?
Da!
Međutim, treba imati u vidu da je to velika zamka.
U Srbiji, (a) ne postoje procedure za direktno izvršenje na robi na kojoj se zadržava pravo svojine, već se mora uvek pokrenuti sudski postupak, a teret dokazivanja je na tužiocu odn. vlasniku robe, i (b) ne postoji registar predmeta na kojima se zadržava pravo svojine.
Dakle, mnogo je efikasnije da se u kupoprodajnim ugovorima izvrši prenos prava svojine uz istovremeno uspostavljanje založnog prava na predmetu prodaje.
3. Koja su najefikasnija sredstva obezbeđenja u Republici Srbiji?
- Založno pravo na pokretnim stvarima upisanim u javni Registar založnog prava Agencije za privredne registre. Založno pravo ostaje čak i u slučaju promene vlasnika stvari (važno! Osim u slučaju kada zalogodavac založenu stvar stavlja u promet u okviru obavljanja svoje redovne poslovne delatnosti , član 23 stav 6. Zakona o založnom pravu na pokretnim stvarima upisanim u registar).
- Zasnivanje hipoteke koja se upisuje kao izvršna vansudska hipoteka . (važno! Ugovor o hipoteci mora sadržati sve bitne elemente član 15 Zakona o hipoteci tj. upozorenja na posledice, izjave vlasnika odnosno trećih lica u posedu nepokretnosti)
Vansudska prodaja založenih stvari/nepokretnosti je moguća u posebnom postupku.
4. Da li se na osnovu inostrane fakture može direktno sprovesti izvršenje u Republici Srbiji?
Da!
Faktura domaćeg ili stranog pravnog lica, zajedno sa otpremnicom ili drugim pisanim dokazom da je dužnik bio obavešten o nastaloj obavezi, je punovažan dokument i može biti osnov za direktno izvršenje (član 1 stav 3. Zakona o izvršenju i obezbeđenju).
Međutim, strani poverilac prethodno mora da otvori nerezidentni bankarski račun (dinarski i devizni) u Srbiji
5. Da li strano pravno lice može steći pravo svojine na nepokretnostima u Republici Srbiji?
Da, pod uslovom da:
- se nepokretnost ne nalazi na područjima na kojima važe posebni propisi a koji zabranjuju takve transakcije.
- postoji reciprocitet sa zemljom porekla.
Za više informacija kontaktirajte:
TSG – Tomić Sinđelić Groza
Advokatska kancelarija